Informacje dla kandydatów

CZEGO OCZEKUJĄ PRACODAWCY OD KANDYDATÓW?

  • Kompetencji komunikacyjnych (w mowie i w piśmie)
  • Znajomości języków obcych
  • Uczciwości
  • Zdolności interpersonalnych
  • Motywacji i inicjatywy
  • Wysokiej etyki pracy
  • Umiejętności współpracy w grupie
  • Zdolności analitycznych
  • Umiejętności informatycznychh
  • Elastyczności / umiejętności dostosowania się do zmieniających się warunków
  • Zdolności organizacyjnych
  • Zdolności przywódczych
  • Pewności siebie

PRZYGOTOWANIE DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Zbieranie Informacji: Pracodawcy są zainteresowani kandydatami którzy zadają inteligentne pytania oraz którzy potrafią rozpocząć/przeprowadzić konwersację na podstawie wiedzy którą posiadają na temat danej firmy/organizacji. Przed spotkaniem zgromadź jak najwięcej informacji - poznaj produkty i usługi danej firmy, sposób zarządzania, kulturę korporacyjną, sposób ubierania jaki panuje w firmie i wszelkiego rodzaju kwestie jakie przychodzą Ci na myśl. Dobrym źródłem zdobycia tych informacji jest Internet, organizacje handlowe i biznesowe zrzeszające firmy konkretnej branży.

Ćwiczenia: Przećwicz z koleżanką/kolegą lub członkami rodziny, bądź przed lustrem – rozmowę kwalifikacyjną. Pracodawcy cenią kompetencje komunikacyjne. Rozmowa kwalifikacyjna jest okazją by te kompetencje zaprezentować – bądź na to przygotowany.

Bądź punktualny i dobrze przygotowany: Przyjdź 10 minut wcześniej. Przynieś dodatkowe egzemplarze swojego CV, listę referencji (jeżeli taką posiadasz), długopis, notatnik, listę pytań do przedstawiciela firmy który będzie z Tobą przeprowadzał rozmowę oraz Twoje przykładowe prace (jeżeli tego wymaga stanowisko o które się ubiegasz).

Jeżeli, z jakiegokolwiek powodu nie możesz przybyć na rozmowę kwalifikacyjną, możliwie jak najwcześniej powiadom o tym pracodawcę – absolutnie nie zostawiaj go bez informacji. Pamiętaj, iż Twój dobry wizerunek na rynku pracy jest bardzo ważny, jego utrata może mieć dla Ciebie negatywne skutki.

PODCZAS ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Zachowuj się profesjonalnie: Odpowiednio dobierz ubiór do sytuacji – upewnij się że ubranie jest wyprasowane a buty wyczyszczone. Pewnie uściśnij dłoń na powitanie osobie, która będzie z Tobą przeprowadzała rozmowę kwalifikacyjną. Pierwsze wrażenie bardzo się liczy i może wpłynąć na postrzeganie Twojej osoby przez pracodawcę.

Właściwie prowadź rozmowę: Nie pozwól aby rozmowa kwalifikacyjna zamieniła się w przesłuchanie. Rzeczowo i konkretnie odpowiadaj na zadane Ci pytania, ale i sam je zadawaj. Pamiętaj, że celem rozmowy kwalifikacyjnej jest wzajemne poznanie się kandydata z pracodawcą.

Bądź entuzjastyczny: Pozytywne nastawienie może przekonać pracodawcę iż jesteś dynamiczny i podekscytowany możliwością pracy w danej firmie/organizacji.

PO ROZMOWIE KWALIFIKACYJNEJ

Podtrzymaj kontakt: Wyślij podziękowanie za spotkanie w ciągu 48 godzin. Podziękowanie może być wysłane e-mailem, napisanie odręcznie lub na komputerze – w zależności od kultury korporacyjnej danej firmy/organizacji. Postaraj się aby tekst był krótki, ale by wyrażał Twoje zainteresowanie stanowiskiem na które aplikowałeś.

Dokonaj analizy procesu rekrutacji: Określ czy dana praca jest dla Ciebie odpowiednia. Czy opis stanowiska korespondował z Twoimi zainteresowaniami, zdolnościami i umiejętnościami? Czy pracodawcy wydawali się być entuzjastycznie nastawieni do swojej pracy? Czy odpowiadał Ci sposób zarządzania w tej organizacji? Czy odniosłeś wrażenie że byłoby to dobre miejsce pracy? Czy kultura i wartości organizacji pokrywają się z Twoimi wartościami? Ostatecznie, dobre dopasowanie tych elementów, zapewni Ci udaną karierę zawodową.

Jeżeli zmienisz zdanie i podejmiesz decyzję o rezygnacji z rekrutacji lub odrzuceniu oferty pracy, koniecznie powiadom o tym pracodawcę. Bardzo ważna jest kwestia komunikacji, nawet jeśli wiąże się to z przekazaniem niekorzystnej wiadomości – nie bój się tego. Nigdy nie wyłączaj telefonu komórkowego w celu uniknięcia udzielenia negatywnej informacji pracodawcy! Pamiętaj, Twój wizerunek na rynku pracy jest dla Ciebie bardzo cenny!